czy masz podejście naukowe?
Wiem, że u mnie na blogu są przeróżne treści, ale obserwując różne osoby i różne branże widzę, że każdy może się uczyć od każdego, a to pokazuje osoba Erica Helmsa.
Eric Helms to trener, naukowiec, trener, który w branzy fitness jest bardzo popularny i znany z tego, że to co robi bazuje głównie na badaniach naukowych.
artykuł Erica
“Czy masz podejście naukowe” - jest to artykuł Erica, ale tak mi się spodobał, że postanowiłem go luźno opisać - chętnych i zaciekawionych zapraszam do dłużej wersji na blogu 3dmj.
Artykuł trochę już ma ale jest po prostu idealny i ciągle aktualny.
O czym on mówi? Otóż mówiąc najprościej, nie to co wiesz, ale to jak myslimy jest największym atutem.
To, że coś wykujemy na pamięc, nauczymy sie jednej rzeczy ‘na blache’ nie powoduje, że nagle będziemy wszechwiedzący na dany temat. Jak zapamiętujemy informacje, które przekazują pewne osoby, a do tego uznajemy to za świętą prawdę, to można powiedzieć, że uważamy takie osoby za guru, a to już jest problem.
W tym przypadku, wystarczy, że taką informację będzie przedstawiał ktos charyzmatyczny, mimo, że będzie przekazywał błędne informacje, ale zrobi to w taki sposób, że, aż chce mu się ufać, większośc ludzi będzie zdezorientowana i nie będzie wiedziała co jest prawdą.
Najwazniejsze w tym wszystkim i w aktualnym świecie nie tylko fit, ale w każdej dziedzinie jest rozwinięcie i naukwa krytycznego myslenia, swojego właśnego. Krytyczne myslenie jest tak samo ważne jak rozumienie naukowych tekstów czy zasad. To dzięki niemu odróżniamy prawdę od fikcji.
-
Powinniśmy być krytyczni i umieć zadawać pytania, jeżeli nie jestesmy pewni, nawet tym, od których się uczymy, skoro kiedyś wcześniej słyszeliśmy inaczej, lub nasz stan wiedzy jest troche inny i nie jestesmy przekonani do tego co jest przedstawiane.
-
Upewniajmy się, że osoba, od której się uczymy, czy też czytamy artykuły, postrzega naukę jako procedure analityczną, a do tego wyraża postawę otwartą do dyskusji i zmiany swojego zdania zaleznie od nowych dowodów naukowych.
-
Otwartośc na zmiane poglądów, kwestionowanie istniejących danych, a także dodawanie swoich poglądów a nie dawanie tylko krytyki powinno byc cechami dobrego ‘nauczyciela’.