pamięć mięśniowa

Pamięć mięśniowa - co mówi o tym nauka?

Pewnie każdy miał kiedyś jakąś przerwę, a przynajmniej miał znajomego co nie mógł trenować przez okres paru miesięcy lub więcej, ale po powrocie jego siła i rozmiary wróciły bardzo szybko, dosłownie jakby na czymś był. Otóż dzieje się tak, dzięki pamięci mięśniowej. Od pewnego czasu w internecie krąży nowe badanie…

Human Skeletal Muscle Possesses an Epigenetic Memory of Hypertrophy

Czemu to badanie jest takie odkrywcze i przynajmniej moim zdaniem bardzo ważne? Od wieków, każdy wiedział, że jest coś takiego jak pamięć mięśniowa, ale nie było na to dowodów naukowych (a przynajmniej ja ich nie widziałem do tej pory).

no, ale co dokładnie mówi badanie?

Nowe dowody naukowe wskazują, że pamięć mięśniowa istnieje na poziomie molekularnym w wyniku modyfikacji epigenetycznych. Ogólnie rzecz mówiąc, jeśli trenowałeś w przeszłości Twoje geny kodujące wzrost mięśni zostają nieoznaczone, a jeżeli gen nie jest oznaczony, to jest aktywny. Osoby nietrenujące wcześniej, będą miały ten gen nieoznaczony (nieużyty) więc będzie on aktywny (gotowy do użycia), jest on bez pamięci mięśniowej, więc takie osoby będą miały ciężej nabrać masę/siłę.

prościej!

Mówiąc to trochę prościej, jeżeli znowu zaczniesz ćwiczyć po długim okresie czasu, nie ważne czy to kontuzja, przerwa z lenistwa, czy jeszcze coś innego, wystarczy długi okres bezczynności, to Twoje DNA ‘pamięta’ wzrost mięśni jaki osiągnąłeś wcześniej, a dzięki temu Twoje mięśnie będą rosnąć dużo szybciej, niż osoby, co nigdy wcześniej nie aktywowała genu, co odpowiada za wzrost mięśni i pamięć tego ‘rozmiaru/siły’. Co jeszcze jest w tym ciekawego? Naukowcy także poruszyli temat środków dopingujących w tym zakresie. Jeżeli osoba ‘za młodu’ używała środków dopingujących i przekroczyła swój naturalny limit, to potem po odstawieniu wszystkiego i powrotu do trenowania naturalnie, jej limit naturalny wzrośnie, gdyż biorąc pewne środki zwiększają one receptory androgenne na stałe. Naukowcy tutaj zwracają uwagę, że przez to ‘krótkie bany na startowanie w zawodach’ mogą okazać się bezsensowne i trzeba takie osoby banować na życie, bo i tak będą miały nienaturalną przewagę nad resztą zawodników 💪.

przykład z życia

Dobrym przykładem tutaj może być Kevin Levrone, wrócił do rozmiarów IFBB i wystartował na Olimpii trenując tylko przez pół roku! Oczywiście miał pomoc w postaci środków dopingujących, ale nawet z nimi, gdyby był początkujący nie udałoby mu się zyskać takich rozmiarów w tak krótkim czasie.

Jaki z tego wniosek? Nie bójcie się przerwy, nie tylko paru dniowej, ale jak życie was zmusza do dłuższej przerwy, a siłownia to wasz drugi dom, to niczego się nie bójcie, do formy wrócicie w mgnieniu oka. Dlatego właśnie utrzymanie masy mięśniowej jest dużo łatwiejsze, niż zbudowanie nowej - poza pewne limity.